Jdi na obsah Jdi na menu
 


Současnost

Za necelé desetiletí se paintball stal jedním z nejvyhledávanějších adrenalinových sportů. Vlastně je to nejrychleji rostoucí sport v 90. letech. Hraje se ve více než 35 zemích, milióny mužů a žen všech věkových skupin a různých životních stylů. Jak pracujícími, tak studenty, profesionálně nebo rekreačně.

Všichni paintbalový hráči sdílí společnou lásku k dobrodružství a mají silného, soutěživého ducha. Je to sport ve kterém jsou si muži a ženy rovni a věku nepřevládá mládí. Velikost a síla nejsou tak důležité jako inteligence a rozhodnost. Paintball je také sportem, který rozvijí osobnost. Hráči se učí významu týmové spolupráce a získávají sebedůvěru při rozvoji svých vůdčích schopností. Ale především, paintball je zábava. Jakmile Tě adrenalin začne rozohňovat, není pomoci, nadšeně propadneš hře.

Paintball je týmový sport a je podobný mnoha dalším na míči založených hrách. Takže jsou zde dva nebo více týmů snažící se dosáhnout cíle nebo úkolu. Paintball má pravidla, bodový systém, rozhodčí a mezinárodní turnaje. Paintball je nekontaktní, na akci založená fyzická a duševní činnost a je víc zábavná, než si dokážeš představit…

Rozhodně se nejedná o propagace násilí, oslavu války, výuku střelby, přípravu do zbrojených sil nebo navození pocitu nepřemožitelnosti. Paintball Tě učí významu spolupráce. Umožňuje zvýšit sebevědomí a rozvíjet základní řídící dovednosti. Naučí Tě uvědomit si, že skutečné bojiště je místo, kde bys doopravdy nechtěl být.

Historie

Paintball je považován za velmi mladý sport. Objevil se na začátku roku 1981, kdy U. S. Forestry Service vynalezla barevně značkující pistoly pro potřeby značení stromů. The Cattlemans’s Association přijala tuto myšlenku barevného značení a začala ji používat na dobytek jako alternativu k značkování.
První hra proběhla pravděpodobně mezi kovboji, kteří seděli kolem táborového ohně a jednoho z nich napadlo střílet po sobě navzájem z barvících pistolí.
Paintball se značně rozvinul v posledních letech. Hlavní změny byly v zavedení pravidel a přizpůsobení návrhů zbraní a výstroje vyšší bezpečnosti.

Jak se hraje

Paintball vychází z dětských her, ale je mnohem více náročný a kultivovaný. Ačkoliv je zde mnoho různých herních variant, nejčastěji se skupina hráčů rozdělí na dva týmy a snaží se zmocnit nepřátelské vlajky. Počet hráčů každého týmu může být různý 4 - 5, ale klidně i 500, je limitovaný pouze velikostí hřiště. Cílem hry je ukořistit nepřátelskou vlajku a přitom ochránit vlajku svou. Když se snažíte zajmout vlajku, zároveň se pokoušíte vyřadit své protivníky ze hry, kteří svou vlajku brání. Vyřadíte je zásahem paintballové kuličky, která je vystřelena ze zbaně, pomocí stlačeného CO2.
Hra může trvat hodiny, ale obvykle jen desítky minut v závislosti na zvolené strategii. Mezi hrami je přestávka na zkontrolování výstroje, doplnění “munice” a krátké zotavení během líčení nadšení z vítězství či naopak (spíše legrační) agónie z utrpěné porážky. Zvítězte či prohrajte, každopádně si odnesete skvělé zážitky ze hry.

(text převzat z hriste.paintballsport.cz)